Money Aidat Borcu Sorgulama
Event Etkinlik Takvimi
Survey Anket

Web Sitemizi Nasıl Buldunuz ?

Sonuçlar


Spor nedir?
Spor tarihi
Spor ve sağlık
Yazar Ahmet CAHAN Spor çeşitleri
Sporda beslenme
Spor nedir?

Vücut ve kafa yetileri eğitimiyle birlikte eğlence de sağlayan işlerdir. Avcılık, atıcılık, binicilik, denizcilik, atletizm, basketbol, futbol, güreş, kayak, tenis, voleybol, yelken, kürek sporun çeşitli kollarıdır.

Türkler, spora daha Orta Asya'da yaşadıkları çağlarda önem vermeye başlamışlardı. Avcılık, binicilik, okçuluk, güreş, koşular, ağırlık kaldırma ve atma, cirit gibi sporlar Türk boylarının yaşama gücünü tazeleyen birer gelenekti. Osmanlı İmparatorluğu çağında da at meydanları, ok meydanları, okçu ve pehlivan ocakları kuruldu. Yeniçerilerin eğitiminde geleneksel spor çalışmalarına önem verilirdi. Bugünkü anlamıyla spor, ancak 19. yüzyılın ikinci yarısında başladı.


Kulüpler kuruldu, takımlar meydana getirildi* yarışmalar düzenlendi. Bugün uluslararası yakınlaşmalarda spor karşılaşmalarının büyük önemi vardır. Sporun çeşitleri çoktur. Bunların bazıları takım halinde, bazıları da tek kişi olarak yapılır. Futbol, basketbol, beyzbol, hokey, polo, rugby gibi sporlar takım sporudur. Bisiklet, atletizm, binicilik, okçuluk, atıcılık vb. ferdi yani tek başına yapılan sporlardır. Takım sporu toplum için çalışmanın zevkini aşılar, kişilikten fedakarlığı öğretir. Ferdi sporlar ise kendine güveni artırır.

Sporu zevk için yapanlara amatör sporcu, meslek haline getirip, bundan para kazananlara ise profesyonel sporcu denir. Spor yönetmeliklerine göre amatör ve profesyonel sporcuların gösterileri ve faaliyetleri birbirinden ayrılmıştır. Spor aynı zamanda geniş ölçüde turizm sanayiini de destekleyen bir kaynaktır. Milletlerarası müsabakalar, tarihi ve turistik yerlerin, sporcuların ve seyircilerin ziyareti aracılığıyla yurtdışında tanıtılmasına sebep olmaktadır.