Money Aidat Borcu Sorgulama
Event Etkinlik Takvimi
Survey Anket

Web Sitemizi Nasıl Buldunuz ?

Sonuçlar


Spor nedir?
Spor tarihi
Spor ve sağlık
Yazar Ahmet CAHAN Spor çeşitleri
Sporda beslenme
Tarihçesi

1894 yılında Fransa’dan Kadıköy’e gelmiş olan Oblates de l’Assomption rahibelerinin 1895 yılında Yeldeğirmeni’nde eğitime açtıkları bu okula, Kadıköy’ün önemli azizesi olan Saint Euphemie’nin adı verilmişti. Bu rahibeler aslında bugün yerinde olmayan Moda’daki Şifa Hastanesi ile ilgileniyorlardı ve 1905 yılından itibaren bu hastanede faaliyet göstermişlerdi. Saint Euphemie Okulu yatılı olarak da hizmet vermiş ve mezunlarını daha çok Notre Dame de Sion Okulu’na göndermiştir. Saint Euphemie Okulu’nun, 1906 tarihli Goad haritalarında görüldüğü gibi, önce Taşlıbayır Sokağı’nda bulunan aşağıdaki binası inşa edilmiş ve faaliyete geçirilmiştir. Daha sonra yangın geçiren bu binanın bir kat fazlasıyla yenilenmesi ve diğer binaların da inşa edilmesi için 1912 yılında Osmanlı makamlarından irade alınmış, Okul İskele Sokağı’ndaki binası ve kilisesi ile birlikte inşa edilerek bugünkü halini almıştır.

13 Aralık 1934 tarihinde yürürlüğe giren, “Bazı Kisvelerin Giyilemeyeceğine Dair Kanun”la, kolejlerde öğretmenlik yapan papazlar, rahipler ve rahibelerin çoğunluğu bu kanuna uymakta zorlanmışlar ve ülkeyi terk etmek zorunda kalmışlardı. Onların eğitim verdiği okullar ise eğitim veremez duruma gelmiş, ayrıca ekonomik sebeplerin de etkisiyle kapanmak zorunda kalmışlardı. Daha sonra Maarif Vekâleti’ (Milli Eğitim Bakanlığı) ne devredilen bu okullardan biri olan Saint Euphemie Okulu da 1935 yılında kimlik değiştirmiş ve 3. Orta Mektep adıyla eğitim vermeye devam etmişti.

1950’de Kemal Atatürk Ortaokulu adını alan okulumuz, 1960- 1967 yıllarında Kadıköy Ticaret Lisesi’ne çift tedrisatlı bir düzenleme ile ev sahipliği yapmıştır. 
1992’de Kemal Atatürk Lisesi’ ne dönüşen okulumuzun 1994’te ortaokul dönemi bitmiştir. 1999 yılındaki depreme kadar öğrencilerine hizmet vermiştir. 
2001’de Yabancı Dil Ağırlıklı (Süper) Lise dönemi başlar, 2002 yılında okul binası deprem nedeni ile hasar görür ve  restorasyona alınır, eğitime Acıbadem semtinde Ahmet Sani Lisesi’nde devam edilir. 2009 yılında Yabancı Dil Ağırlıklı (Süper) Lise eğitimi biter. 17 Ağustos depremi sonrası başlatılan okulları güçlendirme çalışmaları nedeniyle okulumuz onarımın sona ermesiyle 2009 yılında Yeldeğirmeni’ndeki tarihi mekanına döner.

2012- 2013 Eğitim yılı ile birlikte Kemal Atatürk Anadolu Lisesi olarak eğitime  devam etmektedir.
Binamız Yeldeğirmeni’ ndeki diğer tarihi  binalar gibi art-nouveau süslemeleri olan tarzdadır. Bitişiğindeki kilise ( şimdi Yeldeğirmeni Sanat Merkezi) ile birlikte her iki binanın içinde ve dışında korunması gereken önemli öğeler bulunmaktadır. Okulumuz ikinci dereceden tarihi eser kapsamındadır. A, B, C bloklardan ve bir iç avludan oluşan okulumuz ana bina olarak A bloğu kullanmakta olup, C blokta Kadıköy Belediyesi Yeldeğirmeni Sanat hizmet vermekte ve B blok bakım-onarım beklemektedir. Ünlü Pilot Cengiz Topel okulumuzdan mezun olmuş, Osmanlının ilk kadın şairi Nigar Hanımefendi okulumuzda okumuştur. Ömer Seyfettin'in kızı Güner Hanımefendi okulumuzun yatılı öğrencisidir.

Okulumuz Kadıköy İlçesi Rasimpaşa Mahallesi Rıhtım İskele Sokak ile Taşlıbayır Sokağının kesiştiği yerde bulunmaktadır. Halk arasında Yeldeğirmeni olarak bilinen semtimiz, İlçemizin en güzide yerleşim merkezlerindendir. Ulaşımı son derece kolaydır.